VÄLKOMMEN TILL UMÅKER
Nästa tävlingsdag fredag 10 september. V65 tävlingar med start 17.50. Final VK mästaren & Breeders Crown försök. Välkomna
KÖRLICENSUTBILDNING
Är du intresserad av att ta kör- eller montélicens?
Kontakta Ulf Nilsson 070-3276171
Mugge talks

Det mullrar i korridorerna!

26 september
Förra helgens "uppiggande" bråk på stallbacken följdes den här veckan upp med att flera betydande personer lämnade travet, det mullrar över travsverige.
Förra lördagen visade Torvald Palema vem som är speedigast i Europa. Att han skulle hinna fram i första heatet av Åbys stora var osannolikt efter att Commander Crowe inlett varvet på 1,12,5. Men huga vad han gick genom sista kurvan Torvald.
Fick in på skärmen på lördag fm att Torvald hade haft en halsinfektion på Bergsåker, men att Åke S inte ville gå ut med detta då han då kunde anses vara en dålig förlorare, stort Åke och att detta var sant visade han i lördags.
Bråket på stallbacken tycker jag var uppfriskande och även om det inte är något man vill beställa så känns det som sagt friskt att även travsporten har känslor.
Mindre roliga känslor var det när Immenso November dödsstörtade i sjätte avd. och att det här inte är bra för travet visade sig bl.a i att en andelsägare i Team Umåker ville ha tillbaka fyra andelar på måndagen då hon inte kände för travet längre.
Tyvärr är detta sånt som händer när kroppspulsådern brister på hästar och jag minns på Bergsåker på sjuttiotalet när Halifax mest troligt dog redan i början av upploppet men ändå vinglade i mål innan han stöp och en av Umåkers lovande hästar Let Me Pay störtade i ett provlopp.
Vi får hoppas att det dröjer innan det händer igen.

Om bråket ovan var "uppiggande" så är det mindre roligt att tre betydande personer för travet lämnade sina poster förra veckan.
Mattias Stenby och Stefan Lundborg slutade samtidigt på Solvalla och att två så kompetenta personer går samtidigt är en gigantisk förlust för travet.
Klaus Koch skrev kring detta att ATG har tagit STC som gisslan och att det numera är bara spelet som styr. För att förtydliga detta är det ju som så att STC(Svenska travsportens centralförbund)är det ledande organet för Svensk travsport och att ATG är en underdivision som skall sköta spelet. Det är alltså STC som skall styra men som det varit dom minst fem senaste åren så är det ATG som styr STC framför sig. Detta givetvis beroende på att det är ATG som ser till att vi får pengar till travbanorna och likaså prispengar att köra om. Det har i sin tur lett till att alla travbanor känt sig beroende av ATG och därmed har ATG:s makt bara vuxit genom åren.
Jag anade den faran för ca fem år sedan och skrev ett brev till ledande personer av travbanor i norr om att nu måste vi se upp så att vi inte blir överkörda av ATG.
Det blev dock ingen större respons då dom flesta kände sig för beroende av spelpengarna.
Det mesta som sker ute på travbanorna gällande sport och spel styrs av ATG just då för att driva mera spel. Att vi förlorade våra fredagar till Bergsåker, att Bergsåker får Solängets V75 omgång mm sker inte för att sporten skall bli bättre, utan givetvis för att det skall spelas mer.
När det nu efter nästan två år inte alls fungerar med fredagar på Bergåker och att vi skriker efter att få tillbaka dessa är av underordnad betydelse.
Vi har t.ex bara en fredag i höst och den är så fullbokad att det knakar i väggarna, medan Bergåker för fjorton dagar sedan fick stänga stora restaurangen en fredag.
Ingemar Ahlin på Hagmyren lämnade också förra veckan sin post, då jag tror att han kände sig som en kringskuren kung och jag tror att den gemensamma nämnaren för dessa tre skickliga yrkesmäns avgång är att dom känner att dom inte kan utföra sina uppdrag efter sina egna intensioner, utan att det är alldeles för centralstyrt.
Att Solvalla nu får dubbelt så mycket centrala pengar än Jägersro och Åby stämmer men för att vara Sveriges centralarena kanske dom skulle behöva fyra gånger så mycket. Jag tror inte folk riktigt förstår hur mycket vi behöver Solvalla som ansikte utåt och det är bara att titta på Vincennes där Fransmännen tillför huvudbanan enorma resurser för att den just skall vara Frankrikes och Europas travmetropol.

På ämnet ekonomi nämner jag bara i förbifarten Umeå Arena eller vad den nu skall heta. Tänk vad skattepengar som sedan 1992 gått till detta gistna skepp. Man tror inte det är sant när det åter skall renoveras för 20 miljoner och det känns som om detta fasadputsande snart har kostat 100 miljoner. Det hade naturligtvis varit bättre med lite dynamit när första ansiktslyftningen kom på tal och att man då byggt en ny arena.

Vad glad jag blev när Lotta Bromè fick pris som Sveriges bästa radiopratare förra veckan. Det är tydligen fler som gillar henne.

Veckan V75:a på Färjestad med Unionsstämpel och där ser jag en trolig spik i Cash Winning Vita i sjätte och en rolig i Titan Silk i sista.
Skrällar på Pinepower Rose i första, Amor Even i tredje och Joystick Ribb i fjärde.
På återhörande från Mugge.

Fler Mugge talks

Nostalgi med Wikner
"Spåren pekar mot Berth"
Läs mer...
Mugge talks
"Finsk sisu!"
Läs mer...
Magnus Lindgren
Magnus Lindgren bloggar hos VF: Läs mer...

Kommande tävlingsdagar

September
10 fredag - V65
Start 17.50
22 onsdag V4
Start 12.20 (9 lopp)
Oktober
17 söndag V5 sax
Start 18.30
29 fredag V4
Start 12.20 (9 lopp)
Golf i hästväg