VÄLKOMMEN TILL UMÅKER
Nästa tävlingsdag fredag 3 september. V65 tävlingar med start 17.50. Försök VK mästaren. Välkomna
KÖRLICENSUTBILDNING
Är du intresserad av att ta kör- eller montélicens?
Kontakta Ulf Nilsson 070-3276171
Mugge talks

Vad är det som händer?

13 februari
När "blixten" slår ner är det svårt och intressant att veta vad som händer i kroppen. Någon kemisk reaktion måste det i alla fall vara.
Först kan jag konstatera att det glädjande nog fortsätter att gå bra för det våra. I måndags tog våra A och B tränare hem mer än 50 % av prispengarna och det vet jag inte om jag upplevt tidigare. Ett nytt faktum är ju att när Bergsåker och Boden fått fler dagar och mer prispengar, så är deras tränare inte lika benägna att resa längre. Vi vill ju givetvis ha tillresande till våra tävlingar, men egoistiskt är det ju ett fantastiskt tillfälle för våra hemmatränare att tjäna grova pengar. Dessutom sparar man ju respengar och vid ett misslyckande är det mycket lättare att bara åka ut från banan och in i stallet.
Janne Norberg vann två V65 segrar i torsdags på PEAB travet och kul att det lossnat lite efter en tung senhöst. Totalt fyra tränaresegrar vittnar om att formen är god i de flesta U stallen, so keep on rocking!

Efter att ha varit ensam under 2009 har det nu glimmat till för den nyblivne 60-åringen. Prövade några dejtar under fjolåret men bestämde mig för att inte gå vidare med dessa om det inte kändes rätt.
Hade väl nästan trott att jag passerat over the hill för en passion igen, men döm om min förvåning när det på Trettondags afton glimmade till. Det var ju på Trettondagsafton ifjol som min tidigare relation gick i kras, så det verkar att vara en magisk afton på alla sätt.
Det som jag blir nyfiken på är vad som händer i kroppen. Förstår att det är något kemiskt men ändå oförståeligt. Skulle gärna vilja veta svaret men förstår också att så inte blir fallet utan att jag får leva på den härliga känslan i stället. Märkligt också att kvinnan ifråga kände likadant och det är vad jag förstår inte så vanligt, utan det brukar vara någon av parterna som känner mer än den andre. Skall verkligen försöka att ge den här känslan tålamod och inte rusa på för fort.

Så kom det i veckan ett nytt uttalande från någon i Landstingsledningen kring parkeringsfrågan på NUS. Nu tar man bort ytterligare 70 parkeringplatser för någon allè som skall planteras och genast blir ju det redan prekära läget ett veritabelt kaos. Då kommer det geniala uttalandet igen att vi borde parkera på stan och ta bussen upp till NUS! Det här skulle ju innebära att man får ta ledigt snudd på en halv dag för att göra ett besök och är man dessutom rörelsehindrad eller äldre och behöver rullator eller liknande så blir det givetvis helt omöjligt med buss.
Förstår inte att dumheten alltid skall segra när det gäller parkeringsfrågorna på NUS. Gå runt en dag på parkeringarna och lyssna på folk som desperat letar en parkering och därmed också missar sin tid inne på sjukhuset. Det kan väl inte vara så djävla svårt att inse att problemet är akut och måste lösas nu och inte via nån korkad vädjan om att folk skall åka buss. I höst kommer det säkert någon påa om att folk borde köra till Hörnefors för att parkera och sedan ta Botniabanan till Resecentrum och NUS.

Ännu en gång klarade sig pompöse Patrik Sjöberg på mållinjen från att åka ur Mästarnas Mästare. Tror inte att förlorande Thomas Gustafsson var speciellt nöjd att åka ut och speciellt inte mot PS, som jag tyckte mig se inte föll i god jord hos skrinnarfantomen.
Thomas G har ett rättspatos och en vinnarskalle utöver det vanliga och det var härligt att höra honom berätta om OS:et där han tyckte att tävlingen började med två varv kvar. Stor idrottsman och en genuint fin människa som verkligen går hem i stugorna.

Fick ett mejl i veckan som var citerat från körkortsboken 1920 och det vill jag inte undanhålla er:
Citat: De som vållar billisten de största bekymren, äro dock lekande barn och nervösa fruntimmer.De förra äro under lek både blinda och döva. Att signalera åt dem hjälper i regel ej, och ofta komma de framrusande så nära vagnen att signalen icke blir av betydelse. Där man väntar sig lekande barn såsom vid skolor, lekplaner etc. bör man endast köra fram med yttersta varsamhet, ty man kan sällan hjälpa sig med annan manöver än att stanna vagnen.
Damer är ofta lika svåra som barnen, ty vid en hornsignal tappar de ej helt sällan koncepterna. Att de efter att ha passerat trefjärdedelar av gatan utan vidare vända för att nå den gångbana de nyss lämnat är inte sällsynt. Ja två, tre gånger kunna de springa fram och tillbaka framför bilen. Stanna och låt dem komma upp på gångbanan! Handla i övrigt som vid möte med spårvagnar.
Hoppsan, tur att kvinnosynen gått lite framåt sedan dess:)

Dagen V75 finaler ser lite kluriga ut spikarna var inte givna. Brukar gå på den som imponerat mest under försöken och då var valet självklart på Ridgehead Cahore. Det är väl bara Jonny Takters djupa formsvacka emot.Chansar att gå kort i några lopp istället för att hitta spik två och favoriten Elvira E i femte får sällskap med fältets bästa häst och totalt bortglömde Najad Lavec.
Skrällar: Ravello, Gossips Queen, Harmonic Silvio och Einar Celeber.
Ha en skön dag i solen, själv blir det dop i em och sedan bio med den nyvunna kärleken.
P.s Glömde att säga att förra helgens tvådagarsfirande i samband med min födelsedag vida överträffade mina förväntningar och minnet för livet blev stort. Tack alla ni som gjorde helgen makalös!

Fler Mugge talks

Nostalgi med Wikner
"Spåren pekar mot Berth"
Läs mer...
Mugge talks
"Finsk sisu!"
Läs mer...
Magnus Lindgren
Magnus Lindgren bloggar hos VF: Läs mer...

Kommande tävlingsdagar

September
10 fredag - V65
Start 17.50
22 onsdag V4
Start 12.20 (9 lopp)
Oktober
17 söndag V5 sax
Start 18.30
29 fredag V4
Start 12.20 (9 lopp)
Golf i hästväg