VÄLKOMMEN TILL UMÅKER
Nästa tävlingsdag fredag 3 september. V65 tävlingar med start 17.50. Försök VK mästaren. Välkomna
KÖRLICENSUTBILDNING
Är du intresserad av att ta kör- eller montélicens?
Kontakta Ulf Nilsson 070-3276171

Intresse av Norgestart?

24 juni 2010
Kollar nu runt om det finns intresse för tränare att åka och starta med sina hästar i Norge, Harstad travbana.
Nu har intresset för att åka och tävla i Norge ökat. Exempelvis har vi Maria Bodin som i år har startat 5 gånger i Harstad och insprungna pengar 43 932. Det är bra prissummor och något lättare motstånd än i Sverige. Prissummorna ligger mellan 12 000 - 50 000 nkr i sommar. Vanligen kring 18 000 nkr.
Det är jag Evelina Kinaret och Heidi Hiltunen, lärling hos John Östman och även Amatör Champion Harstad 2009 som kommer göra resorna till Norge. Heidi åkte mycket till Norge och tävlade när hon var tränare i Finland med mycket goda resultat.

Vi erbjuder nu plats i fräsch lastbil med plats för 8 hästar, grovfoder, skötsel och även utselning av din häst i Harstad.
Vi övernattar med din häst på Harstad travbana och tar hand om all skötsel. Heidi kör gärna din häst även i lopp.

Priset för detta är 3 000 kr per häst inklusive utselning och skötsel. Minst 7 hästar krävs för att resan ska bli av. Vi kommer åka till Harstad under sommaren till alla travdagar om intresse finns. Vi hämtar hästar från Bodens travbana, även Tornio, Rovaniemi och närliggande områden. Maila vid intresse.
Propositioner till Harstad hittar du på www.travsport.no och under löpsbulletin, scrolla ner så hittar du Harstad Travbana.

Evelina Kinaret
eweliina__@hotmail.com
Nostalgi med Wikner
"Spåren pekar mot Berth"
Läs mer...
Mugge talks
"Finsk sisu!"
Läs mer...
Magnus Lindgren
Magnus Lindgren bloggar hos VF: Läs mer...

Kommande tävlingsdagar

September
10 fredag - V65
Start 17.50
22 onsdag V4
Start 12.20 (9 lopp)
Oktober
17 söndag V5 sax
Start 18.30
29 fredag V4
Start 12.20 (9 lopp)
Golf i hästväg