8 oktober, 2019

Finalresultat, Unghästserierna

Då är finalerna i Unghästserierna körda. Smedsbo Faksens Unghästserie vanns av Ängsbrage med Krister Söderholm och Panne de Moteurs Unghästserie vanns av Gräns Prinsessan med Stefan Johansson.
Bilden: Smedsbo Faksen

Smedsbo Faksens Unghästserie – Final
Idealtid: 1.55,0

  1. Ängsbrage – Krister Söderholm, 1.57,3
  2. Snärtjerv – André Andersson, 1.57,4

Panne de Moteurs Unghästserie – Final
Idealtid: 1.30,0

  1. Gräns Prinsessan – Stefan Johansson, 1.30,5
  2. Fillibabba Laday – Tino Lindström, 1.30,5
  3. Special Selection – Mika Haapakangas, 1.30,6
  4. She’s My Heaven – Caroline Forsner, 1.30,9
  5. Prince of Honor – Micael Ågren, 1.30,9
  6. B.Sacamano – John Östman, 1.32,7g

Prisutdelningen sker efter lopp 1 vid tävlingarna på fredag 11/10.

Förutsättningarna

Smedsbo Faksens Unghästserie

Prisbordet består av fyra priser,

  • Levande fölavgift i Smedsbo Faksen (vid betäckning 2020, bokningsavgift tillkommer)
  • Presentkort från KRAFFT
  • Hästtäcke från Agria
  • Ett par gamascher från Stall John Östman

Turordning att välja pris,

  1. Ängsbrage (Bifirma PE:s Travsport & M Bergsdorf)
  2. Snärtjerv (André Andersson & Sandra Forsman)
  3. Värsta Bruden (Emma Jonsson)
  4. Järnäs Junius (Peder Jonsson & Eva Alstermark)

Panne de Moteurs Unghästserie

Prisbordet består av tio priser,

  • En betäckningsrätt i Panne de Moteur för 2020.
  • Presentkort från KRAFFT
  • Hästtäcke från Agria
  • Tre priser á ett par gamascher från Stall John Östman
  • En termosmugg från Umåker
  • Tre priser á ett par vinglas från Umåker

Turordning att välja pris,

  1. Gräns Prinsessan (Mikael Melefors & Gränskungarna HB)
  2. Fillibabba Laday (Aleksi Kytölä)
  3. Special Selection (Stable Haapakangas Oy)
  4. She’s My Heaven (Travfo KB & Håkan Samuelsson)
  5. Prince of Honor (Stall Apg HB)
  6. B.Sacamano (Firma Stall Sacamano, m fl)
  7. Gift from Love (HB Hytt & Bytt)
  8. Lottning på plats om ordningen mellan,
    Avaboy (Stall Ingemar & Bertil)
    L.L.’s Evil Rose (Ann-Charlotte From & Linda Arvidsson)
    Thravarn (Roger Sandström)

Då får alla deltagare som haft minst ett godkänt lopp ett pris.

Reservation för ev. fel.

HP


Restaurangmeny (+)

Boka bord på,
073-209 48 50

Beställ foton/segertavlor
0730-23 14 14


2018
1) Vic de Luxe, B 6/1
Mika Haapakangas
2) Vic de Luxe, S 10/2
Mika Haapakangas
3) Mr Golden Quick, Bo 16/6
Mika Haapakangas
4) Mr Golden Quick, F 30/6
Mika Haapakangas
5) Mr Golden Quick, G 18/8
Mika Haapakangas
6) Mr Golden Quick, S 29/9
Mika Haapakangas
7) Selmer I.H., E 11/11
Ingemar Hultqvist
8) Magnifik Brodde, B 8/12
Ingemar Hultqvist
9) Special Major, U 25/12
Mika Haapakangas

och V75-lopp®

2019
1) Mr Golden Quick, Bo 31/3
Mika Haapakangas
2) Mr Golden Quick, U 13/4
Mika Haapakangas
3) Guli Anna, D 11/8
Stefan Johansson
4) From the Mine, Sä 7/9
Cararina Norqvist
5) Don Viking, Bs 14/9
Stefan Dellbro
6) From the Mine, S 28/9
Catarina Norqvist
7) Eder Bob, Sk 5/10
Anna Näslund
8) Mr Golden Quick, Sk 5/10
Mika Haapakangas
Norrlands Elitserie
Ansvarig utgivare: Robert Karlsson Tillhandahållare: Västerbottens Travsällskap Databasens namn: umaker.se

Vädret på umåker