10 februari, 2020

Fördelslopp K25

Fredag 21 februari kör vi ett "Fördelslopp K25" (Prop.5). Det innebär att hästar som tjänat mellan 75.000-250.000 kr får köras av "alla licenserade kuskar", men om hästen tjänat mellan 250.001-350.000 kr får den också starta - om den körs av en körlicensinnehavare som körde 25 lopp eller färre under 2019.
Vilka kuskar handlar det om?
Vi har tagit fram en lista på kuskar med licens 2019 på U, Sk, Bo, Sä och D, som körde mellan 1-25 lopp under 2019.
Naturligtvis...
1) ...får även kuskar från andra banor än de listade köra som "fördelskusk".
2) ...får även kuskar som körde 0 lopp 2019 får köra, om de har en giltig körlicens.

K25 – Kuskar. Här är en lista för kuskar från U, Sk, Bo, Sä och D som körde 1-25 lopp under 2019.
Listade efter antal starter. Siffrorna står för antal starter/antal segrar 2019.

Umåker

Mats Bucht                                      24/1
Stina Sjöberg                                  24/1
Caroline Forsner                            23/1
Nichlas Janze                                  23/0
Aleksi Kytölä                                   16/0
Jan-Erik Erikson                              15/0
Fredrik Forsén                                15/0
Sandra V Eriksson                          14/2
Gustav Andersson                         11/1
Wilma Gerklev                               11/0
Elina Johansson                              10/0
Sven-Åke Johansson                      9/0
Patrik Wennman                            8/0
Gunilla Oscarsson                          8/0
Johan Dolling Millberg                  6/0
Anders Hampusson                        6/0
Viktor Brodin                                  6/0
Eva Alstermark                               4/0
Anna Eidegren Beijar                    3/0
Jessica Erlandsson                          3/0
Stefan Dellbro                                3/0
Moa Magnesten                             2/0
Lars-Erik Persson                           2/0
Cornelia Bergström                       2/0
Linda Rönnlund                              2/0
Emma Jonsson                                1/1
Annifrid Granberg                         1/0
Christina Landström                      1/0
Linnéa Landström                          1/0

Skellefteå

Thelma Ragnarsson                       22/0
Jessica Nilsson                                16/1
Fredrik Stenmark                           15/0
Lise-Lotte Lindkvist                        14/0
Håkan Fahlgren                              13/3
Joakim Fjällström                           12/0
Joakim Lindh                                  11/1
Martin M Nilsson                           10/2
Alicia Ingberg                                  9/1
Bertil Ådin                                       9/0
Jerker Bjurman                               8/1
Amalia Larsson                               7/4
Lars Fredriksson                             6/0
Ellen Karlsson                                 2/0
Elin Jakobsson                                2/0
Ola Eriksson                                    1/0
Patrik Wass                                     1/0

Boden

Tommy Nyberg                              23/2
Maria Bodin                                    14/1
Lisa Wikström                                 14/1
Henrik Näsvall                                 13/1
Rainer Tuuliainen                           12/0
Robert Sandberg                            9/1
Lars Unström                                  9/0
Matti Palomäki                               9/0
Stefan Andersson                          8/1
Per Harry Nordberg                       7/0
Nils Nyström                                   6/1
Dennis Larsson                               6/0
Gunnar Bertilsson                          5/0
Ingela M Nilsson                             5/0
Gunilla Lindqvist                            5/0
Frida Sandberg                               3/0
Petri Salmela                                   2/0
Paavo Koivurova                            2/0
Jonas Petrén                                   2/0
Lizelle Ridderström                        2/0
Linda Holmgren                              1/0
Erik Nordström                               1/0
Peter Winrot                                   1/0
Kenneth Enbom                            1/0

Solänget

Fredrik Sahlén                                16/3
Per-Erik Wågström                        9/1
Marie Sjöberg                                 4/1
Emilia Hägglund                             6/0
Ulrica Håkansson                            4/0
Kevin Porshage                              4/0
Felicia Hägglund                             2/0
Marine Holmgren                          1/0
Greger Hägglund                            1/0

Dannero

Amelie Nilsson                                18/2
Per-Arne Lindström                       11/1
Lars-Åke Ericsson                           11/1
Ebba Ödling                                    16/1
Hans Nordlander                           3/1
Elisabeth Lundholm                       11/0
Jörgen Berglund                             20/0
Mikael Isaksson                              11/0
Jenny Djupenström                       8/0
Henrik Engblom                              4/0
Fredrik Lundgren                           4/0
Anders K Moberg                           3/0
Lena Fritz                                         3/0
Göran Thorén                                 2/0
Catharina Stattin                            2/0
Malin Strinnlund                            1/0
Linda Nässlander                            1/0
Kristina Wallin                                1/0

OBS! Kuskar som kört lopp med licens på annan bana under 2019. Även kuskar som kört 0 lopp 2019 får köra loppet. För samtliga gäller att de ska inneha giltig körlicens för 2020, vilket inte är kontrollerat i denna lista.

Travprogram 21/2


Umåker
25 februari, 2020, 16:55
-1.7
°C
0.5
°C
-10.1
°C
2.2
m/s
5.3
m/s
max
0.0
mm/h
0.0
mm
idag
Restaurangmeny (+)

Boka bord på,
073-209 48 50


OBS! Måndag 9 mars, kl.09:00 släpps restaurangplatserna till STL-dagen (med V75) lördag 18 april. Läs mer (+)

Beställ foton/segertavlor
0730-23 14 14


och V75-lopp®

2019
1) Mr Golden Quick, Bo 31/3
Mika Haapakangas
2) Mr Golden Quick, U 13/4
Mika Haapakangas
3) Guli Anna, D 11/8
Stefan Johansson
4) From the Mine, Sä 7/9
Catarina Norqvist
5) Don Viking, Bs 14/9
Stefan Dellbro
6) From the Mine, S 28/9
Catarina Norqvist
7) Eder Bob, Sk 5/10
Anna Näslund
8) Mr Golden Quick, Sk 5/10
Mika Haapakangas
9) From the Mine, S 2/11
Catarina Norqvist
Norrlands Elitserie
Ansvarig utgivare: Robert Karlsson Tillhandahållare: Västerbottens Travsällskap Databasens namn: umaker.se

Vädret på umåker

-3°