{{next.header}}
Från årsskiftet fram till slutet av februari hade det bara blivit en seger. Men då blev det rena rama ketchupeffekten och räknat från och med stallets andra årsseger har stall Jörgen S Eriksson 12 fullträffar på 42 starter - 29 i segerprocent.
- Hästarna har gått bra hela året men vi hade svårt att hitta först till mål, men det har verkligen lossnat med mycket segrar i mars-april och det är riktigt roligt, säger Jörgen S Eriksson.
Höjt intensiteten i träningen
På lördag gör han resan från gården i Eskilstuna till Umåker med två hästar. Först ut är Dollar Doc (V75-5) som startar från spår två bakom bilen i femåringsloppet Berth Johanssons Memorial. Hästen har inte tävlat på sju veckor men hans tränare är inte oroad för ringrost.
- Det är bara bra med honom. Han var tvåa i bronsfinalen i slutet på mars och sedan gick vi igenom honom utan att hitta några blessyrer. Han har tränat på och vi har höjt intensiteten i några veckor. Han är ingen som behöver något lopp i kroppen och jag förstod att det skulle vara några bra hästar med i det här loppet. Men vi har varit tätt inpå Mister Hercules i något lopp tidigare (tvåa och trea i Breeders’ Crown-finalen), så vi får se. Kan Dollar Doc vara bland de tre är vi fullt nöjda, säger Jörgen S Eriksson, som har långtgående planer för sin kapabla häst.
Publicerad torsdag 12 maj 2022. info@umaker.travsport.se