Hästägarekannan Kallblod

Umåkers äldsta lopp, Kalla Hästägarekannan. Loppet har kört sedan 1947.


Notering: 2006-års kördes i februari 2007, 2013-års kördes i februari 2014.

År Häst Ägare Kusk
2022 Källsjöviking Tomas & Lennart Domeij, Tina Asplund Mats Gällerstedt
2021 Rönningsgutten  Mats Norberg Grävtjänst AB  Ove A Lindqvist
2020 Vestpol Gladiator  Carina Nordin, Torpshammar  Per Linderoth
2019 Bellfaks  Stall KAJ, Mölndal  Ulf Ohlsson
2018 Hallsta Vinnex  Magnus O Jonsson, Indal  Magnus O Jonsson
2017 Myr Faksen  T. Pettersen & B. Ertzaas  Jenny Engfors
2016 Myr Faksen  T. Pettersen & B. Ertzaas  Krister Söderholm
2015 Katla Kiro  J. & R. Bjurman, Skellefteå  Ove A Lindqvist
2014 Åsakjappen  Åsakjappen Piteå AB  Roger Nilsson
2013 Bodbäcksbjörn  J. Lillie & M. Näslund  Ove A Lindqvist
2012 Jakob Faksen  Stall Going HB, Umeå  Leif Eriksson
2011 Stilig  Backa Gårds Stuteri AB  Leif Eriksson
2010 Bodbäcksmunter  Kenneth Karlsson, Moliden  Ove A Lindqvist
2009 Ljusnetroll  Stall Pop & Stall Knecken  Ove A Lindqvist
2008 Brautesönn  Ola Brännström, Bureå  Ola Brännström
2007 Kläppman  K & Y Söderberg, Matfors  Jimmy Jonsson
2006 Grimage  K. Brännström, Skellefteå  Peter Wikström
2005 Nordgubben  Kenneth Karlsson, Moliden  Bo Eklöf
2004 Idenors Janne  Jan Öredahl, Örträsk  Gunnar Melander
2003 Järvsö Harry  Stall Ågården  Jan Norberg
2002 Minisilver  Kenneth Karlsson, Moliden  Kenneth Karlsson
2001 Idenors Janne  Jan Öredahl, Örträsk  Gunnar Melander
2000 Ladido  Cathrine & Lars Bergkvist  Micael Melander
1999 Edolles Blända  Rejo Hästsport HB, Luleå  Per Gustafsson
1998 Groa Lars  Vikström, Luleå  Micael Melander
1997 Palle  Stig Häggström, Bjurholm  John Östman
1996 Pålvina  C&O Zakrisson & Hedberg  Krister Söderholm
1995 Sunit  Göran Hertzberg, Umeå  Ulf Kindberg
1994 Pontus K.  Kvarnå Häst AB Lars I Eriksson
1993 Brännas Castor  Brännans Castor HB, Lycksele Anders Bjurman
1992 Älvbackagutten  Martin Nilsson, Skellefteå Sören Östman
1991 Grans Rigel  Gustav Lennartson, Umeå Gustav Lennartson
1990 Storma  Allan & Kerstin Risberg, Umeå Erik Gustafsson
1989 Gurvin  Benny Andersson, Svensbyn Sverker Karlsson
1988 Tromben  Birgit & Hans L Lindgren, Obbola Jan Norberg
1987 Greihard  Stig Lindmark, Skellefteå Stig Lindmark
1986 Hamita  Bertil Ådin & Lillemor Engström Bertil Ådin
1985 Tinik  Sven A Olofsson, Umeå Anders Lindqvist
1984 Hambe  Gunnar Söderberg, Burträsk Stig Lindmark
1983 Yrstegg  Ulla Lindqvist, Umeå Knut Lindqvist
1982 Björnar  Jörgen E Karlsson, Lycksele Sverker Karlsson
1981 Strimbest  Daniel Edin, Roknäs Lennart Nygren
1980 Lostegga  Maria Rosén, Luleå Kurt Arne Omberg
1979 Stoppa  Stall I.A. Ove Elfving
1978 Elbetto  Elisabeth Södin, Lycksele Sverker Karlsson
1977 Lostegga  Maria Rosén, Luleå Ingemar Rehnfors
1976 Perinella  Stall Stuff Sverker Karlsson
1975 Rest  Bröderna Gidlund, Arnäsvall Krister Söderholm
1974 Steggbritt  Annika & Britt-Inger Kröger, Sävar Tore Kröger
1973 Greidina  Erling Boström, Umeå Sigfrid Jonsson
1972 Dorstegga  Lars Rönnqvist, Nordmaling Lars Rönnqvist
1971 Skarplyn  Einar Lindman, Kyrktåsjö Sven Olof Lindman
1970 Dollyman  Gottfrid Stigedahl, Lycksele Magnus Cedergren
1969 Mongo  Ragnar Johansson, Umeå Berth Johansson
1968 Mongo  Ragnar Johansson, Umeå  Berth Johansson
1967 Juna  Bengt Karlsson, Lycksele  Assar Karlsson
1966 Juna  Bengt Karlsson, Lycksele   Assar Karlsson
1965 Panor  Birger Laggnäs, Gräsmyr Erling Wallström
1964 Klarälven  Stall E.B. Bo Lindberg
1963 Randy  Stall E.B. Sigge Reuter
1962 Jelke  Ulla-Britt Lindmark, Umeå Torsten Lindmark
1961 Pekko  Bröderna Larsson, Ragnvaldsträsk Sture Lindström
1960 Jelke  Ulla-Britt Lindmark, Umeå Torsten Lindmark
1959 Hertig  A. Sundling, Vännäs Berth Johansson
1958 Gitarr    Åke Edström
1957 Stare    Stig Lindmark
1956 Jelke    Torsten Lindmark
1955 Durina    Gustaf Näsström
1954 Elsprins    Knut Lindqvist
1953 Runo    John Lindgren
1952 Jeriko    Bert Adolfsson
1951 Sandara   Holger Skoglund
1950 Stolt  H Hedensjö, Skellefteå Henrik Lindmark
1949 Velank    Johan Karlsson
1948 Larva    Elis Skoglund
1947 Lorre    Anders Wikander

 


info@umaker.travsport.se